PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 18.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Vegetace Českého ráje [ Flora ]

Vegetace Českého ráje

Různorodost pedoklimatických a reliéfových poměrů Českého ráje a vzájemné migrační vazby se sousedními regiony se odrážejí na poměrně bohatém spektru rostlinných druhů. Celkově bylo na území Českého ráje zatím zjištěno 1000 druhů vyšších rostlin. V závislosti na pestrosti biotopů - reliktní bory skalních měst, smrkové monokulturní a kulturní smíšené lesy, listnaté háje, zbytky lužních lesů a další lesní biotopy, louky a pastviny na suchých stanovištích, svěží louky, vlhké a podmáčené louky, mokřady a rašeliniště, prameniště, břehové porosty, vodní toky a vodní plochy, lesní lemy, meze, pole - nacházíme v planárním a kolinním stupni rostlinná společenstva v malé míře původní, přirozené a polopřirozené, většinou však zcela pozměněné civilizačním vývojem.

Flóru Českého ráje můžeme zhruba rozdělit podle geologického podloží na dvě odlišné skupiny, a to na druhy a společenstva acidofilní, vyskytující se na kyselých kvádrových pískovcích a na druhy a společenstva bazofilní, vyskytující se na vápnitých pískovcích a slínovcích a na vyvřelinách.

Borové porosty na kyselých pískovcových plošinách mají chudý podrost, běžně zde roste borůvka, brusinka, vřes obecný, černýš luční, hasivka orličí, pstroček dvoulistý, metlička křivolaká. Druhově bohatší květenu lze nalézt ve stinných roklích a vlhkých údolích lesních potoků - např. žebrovice různolistá, plavuň vidlačka, kapraď samec, papratka samičí, krabilice chlupatá, škarda bažinná, přeslička lesní, netýkavka nedůtklivá, šťavel kyselý, starček Fuchsův, čistec lesní, ostřice lesní.

Bylinný podrost listnatých hájů a humózních lesů je celkem pestrý, roste zde jaterník podléška, sasanka hajní, hrachor jarní, samorostlík klasnatý, zapalice žluťuchovitá, lýkovec jedovatý, kruštík širokolistý, hlístník hnízdák.

Mezi nejcennější území CHKO nejen z hlediska botanického patří Podtrosecká údolí včetně údolí Žehrovky. Podtrosecká údolí jsou charakteristická systémem rybníků a vodních toků, přilehlých mokřadních luk i skalních stěn, kde je možné se setkat s rozmanitostí biotopů a odpovídajících rostlinných druhů. Na zbytcích rašelinišť je možné nalézt druhy rosnatka okrouhlolistá, vachta trojlistá, ďáblík bahenní, kosatec žlutý, violka bahenní, pryskyřník plamének, suchopýr štíhlý, úzkolistý a širolistý, kapradiník bahenní, kruštík bahenní, hlízovec Loeselův, ostřice plstnatoplodá a Davallova. Na březích rybníků se vyskytuje puškvorec obecný, skřípinec jezerní, šmel okoličnatý, žebratka bahenní, rozrazil štítkovitý. Vzácně zachovalé vlhké louky jsou lokalitami s tolijí bahenní, řebříčkem bertrámem, kohoutkem lučním, upolínem obecným, bledulí jarní, prstnatcem májovým, prstnatcem Fuchsovým. Typická pro lesní mokřady Českého ráje je přeslička obrovská.

Termofilní flóra proniká na území Českého ráje okrajově na jihu a jihozápadě z přilehlých okrsků termofytika - např. kavyl Ivanův, divizna černá, chrpa čekánek, řepík lékařský, dobromysl obecná, mochna stříbrná, čistec přímý, rozrazil klasnatý. Na neovulkanitech třetihorního stáří ze skalních druhů roste sleziník červený, puchýřník křehký, osladič obecný. Z xerotermních druhů je možné jmenovat hvozdík kartouzek, bodlák obecný, pcháč bezlodyžný, hvozdík kropenatý, pupava bezlodyžná, pryskyřník hlíznatý, lomikámen zrnatý, hrachor černý, zvonek broskvolistý.

Bazifilní vegetace je na území Českého ráje vázána jak na čedičové vyvřeliny tak na výchozy slínitých pískovců. Křemičité kvádrové pískovce zůstávají v nejvyšších polohách, zatímco spodní části údolí jsou zaříznuty do na vápník bohatých slínovců a jílovců. K takovým území patří zejména meandr Jizery u Rakous a údolí Podloučky. Prudké svahy meandru Jizery jsou porostlé květnatými a okroticovými bučinami s výskytem jedle a v podrostu s druhy žindava evropská, lecha jarní, jatérník podléška, plicník skvrnitý, devětsil bílý, okrotice bílá, svízel lesní, kruštík širokolistý, jarmanka vyšší, věsenka nachová, válečka lesní, ostřice lesní a převislá, kopytník evropský, vraní oko čtyřlisté, kolem potůčků se zde hojně vyskytuje přeslička obrovská. Na skalním ostrohu nad Betlémským mlýnem je pozoruhodný výskyt dealpínskeho druhu trávy pěchava vápnomilná. Roste zde v podrostu bučiny na prosvětlených místech společně s tolitou lékařskou, náprstníkem velkokvětým, celíkem zlatobýlem, jestřábníkem Bauhinovým, konvalinkou vonnou, čičorkou pestrou, krvavcem menším, kozincem sladkolistým, rozchodníkem velkým, jahodníkem obecným, pryšcem chvojkou, violkou chlumní. Teplomilné sveřepové trávníky na odlesněných svazích údolí Klokočského potoka jsou charakterizovány druhy válečka prápořitá, ostřice chabá a jarní, třeslice prostřední, pupava obecná i bezlodyžná, pcháč bezlodyžný, len počistivý, mateřídouška vejčitá, řepík lékařský, vítod obecný, šalvěj přeslenitá, kozí brada východní, jetel prostřední, hořec křížatý a hořeček brvitý.


Literatura:
http://www.CesRaj.chkocr.cz

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.CesRaj.chkocr.cz

Typ záznamu: Flora
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 07.08.2004 v 09:08 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA