PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 22.03.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Podzemní tvrze

Podzemí stachelberské tvrze bylo vzhledem ke značné rozloze celé tvrze velmi rozsáhlé - hlavní galerie probíhala rovnoběžně s hřebenem mezi dělostřeleckými věžemi T-S 75 a 76 v délce více než jednoho kilometru. Z ní pak odbočovaly další spojovací galerie k šachtám jednotlivých objektů. Celkem mělo být vybudováno 34 sálů, z nichž 7 by tvořilo hlavní muniční skladiště M1, 10 muniční skladiště M2, 11 by sloužilo pro kanceláře a ubikace a ve zbývajících 6 mělo být technické vybavení (filtrovna, strojovna, atd.).

Všechny podzemní prostory byly vylámány, některé však pouze v částečném profilu. Vybetonovat se podařilo přibližně 15% z celkové délky celého podzemí.

V současné době (jaro 2001) je podzemí stachelberské tvrze částečně zpřístupněno veřejnosti. Od května 2001 se podařilo zpřístupnit podzemí pěchotního srubu T-S 73 a dělostřelecké věže T-S 75 - viz obrázek vlevo.

Návštěvníci prochází vybetonovanou chodbou od schodiště z T-S 73 až na hlavní galerie, která je pouze ve výlomu. Odtud pokračují kolem odbočky k objektům T-S 74 a 77 k pomocné strojovně (měnírně elektrického proudu). Následuje prohlídka nedokončených podzemních prostor pod objektem T-S 75. Odkud se pak vracejí zěpt ke schodišti v T-S 73.

Větší část chodeb a sálů ale stále zůstává zaplavena vodou. Část podzemí (především prostor filtrovny, strojovny a muničního skladiště M1) je v současné době zničena v důsledku těžby kamene v lomu na povrchu tvrze.

V podzemí pěchotního srubu T-S 71 se podařilo vybetonovat jen část chodby přiléhající ke vstupu do schodišťové šachty. Ta je vybetonována včetně schodiště. Část chodby byla pravděpodobně vybetonována také v podzemí pěchotního srubu T-S 72. Přesný rozsah provedených prací však nelze prozatím určit, neboť chodba je zatopena vodou. Šachta byla dokončena včetně schodiště. Spojovací chodba ke schodišti pěchotního srubu T-S 73 byla vybetonována téměř v celé délce (ve výlomu zůstal pouze úsek mezi překladištěm pěchotní munice a hlavní galerií). Chodba ke schodišti (vybetonováno včetně schodiště) pěchotního srubu T-S 74 byla vybetonována asi ze 60%.

Pod dělostřeleckou věží T-S 75 se podařilo vybetonovat větší část muničního skladu a sálu velitelství. V jakém rozsahu byly provedeny práce v podzemí dělostřelecké věže T-S 76 se můžeme pouze domnívat, protože tato část podzemí tvrze je doposud zaplavena vodou, která znemožňuje provést průzkum. Je pravděpodobné, že všechny prostory byly vyraženy, s betonáží nebylo započato.

Nejdále pokročily práce v podzemí dělostřeleckého objektu T-S 77. Zde se podařilo vylámat všechny prostory, z nichž byla podstatná část také vybetonována - muniční sklady, sál pro kanceláře velitelství, spojovací chodby k výtahu. V podzemí druhého dělostřeleckého srubu T-S 78 byly všechny prostory vyraženy, vybetonovat se ale podařilo pouze část chodby u výtahové šachty.

V podzemí minometných objektů T-S 79 a T-S 80 byly s největší pravděpodobností provedeny jen výlomové práce.

Pět sálů kasáren zůstalo nedokončeno - tři sály se podařilo vylámat v plném profilu, zbývající dva zůstaly vyraženy jen v profilu částečném. Také hlavní muniční sklady M1 stejně jako filtrovna, strojovna a sklad PHM byly jen vyraženy. S betonáží se v těchto prostorách vůbec nezačalo.

Podle informací uvedených v německé služební pomůcce Denkschrift über die tschecho-slowakische Landesbefestigung z roku 1941 je jisté, že po příchodu Němců na tvrz bylo již podzemí zaplavené vodou.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Tvrz
AKTUALIZACE: 2, 29.12.2004 v 12:52 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA